2010 Dam Run Results



The following are the results by division of the 2010 Dam Run.

MALE 1st Overall 5K Winner

NAME TIME
Miles Marshall 21:38

FEMALE 1st Overall 5K Winner

NAME TIME
Erika Gray 23:15

5K DIVISION: MALE 18 & UNDER

NAME TIME
NO ENTRIES ---------

5K DIVISION: FEMALE 12 & UNDER

NAME TIME
Krista Akers 26:55

5K DIVISION: MALE 19 - 24

NAME TIME
Kyle Stout 23:11
Keith Walker 25:23
Kyle Loucks 30:11

5K DIVISION: FEMALE 19 - 24

NAME TIME
Ashley Petitijean 28:41
Wendy Eash-Loucks 30:20
Alex Warghime 32:21
Karen Polland 37:07

5K DIVISION: MALE 25 - 29

NAME TIME
Josh Oakes 21:51
James Findley 25:25
Matt Weiss 27:59

5K DIVISION: FEMALE 25 - 29

NAME TIME
Erin Foley 23:55
Janet Broome 28:07
Jana Morehouse 34:44

5K DIVISION: MALE 30 - 34

NAME TIME
Brian Williams 25:04
Adam Williams 27:50
Tyler Schmidt 29:12

5K DIVISION: FEMALE 30 - 34

NAME TIME
Erika Gray 23:15
Sarah Schmidt 28:15
Tammi Soileau 32:20
Callea Breiner 32:31
Maria Fogliasso 32:52
Rebecca Armstrong 32:59
Allison Puderbaugh 33:00
Ginger Williams 35:05

5K DIVISION: MALE 35 - 39

NAME TIME
Todd Rogers 23:19

5K DIVISION: FEMALE 35 - 39

NAME TIME
Donna Ackley 27:32
Katherine Burenheide 32:41
Beth Brubeck 37:57

5K DIVISION: MALE 40 - 44

NAME TIME
Miles Marshall 21:38
Eric Hansen 23:46
Charles Branson 30:39
Rex Russell 33:12
Chris Baranczuk 38:23

5K DIVISION: FEMALE 40 - 44

NAME TIME
Cathy Colglazier 23:26
Kathy Branson 32:46
Kris Schorno 39:10
Jenny Streitberger 41:17
Pamela Meints 41:24.02
Marla Potter 41:24.37

5K DIVISION: MALE 45 - 49

NAME TIME
Tracy Potter 30:10
Marvin Bowman 30:33
Mike Lawless 31:54
Alan Ikenberry 34:00

5K DIVISION: FEMALE 45 - 49

NAME TIME
Lian Rajewski 27:37
Kellie Westgate 28:17
Colleen Davison 28:46
Laura Lauridsen 32:51
Kathy Ikenberry 47:14

5K DIVISION: MALE 50 - 54

NAME TIME
Phillip Struble 24:27
Joe Cribbs 29:46

5K DIVISION: FEMALE 50 - 54

NAME TIME
Stacy Riggins 25:26
Cheri Thompson 28:00
Debbie Zlab 29:32.8
Christina DeArmond 33:09

5K DIVISION: MALE 55 - 59

NAME TIME
John Peimann 22:56
Tim Schmidt 29:43
Randy Jones 34:01

5K DIVISION: FEMALE 55 - 59

NAME TIME
Kayla Dieball 36:04
Jean Morhouse 41:39

5K DIVISION: MALE 60 - 64

NAME TIME
David Zlab 24:39
James Lockerby 31:04

5K DIVISION: FEMALE 60 - 64

NAME TIME
Mary Bochure 35:27

DIVISION: MALE 65 - 69

NAME TIME
NO ENTRIES ----------

DIVISION: FEMALE 65 - 69

NAME TIME
NO ENTRIES ---------------

DIVISION: MALE 70+

NAME TIME
George MacGregor 38:23
Karl Schorno 38:36

DIVISION: FEMALE 70+

NAME TIME
Laverne Deay 37:56




MALE 1st Overall 12K Winner

NAME TIME
John Banker 45:12

FEMALE 1st Overall 12K Winner

NAME TIME
Cindy Cameron 50:22*
*NEW COURSE RECORD - Previous Lisa Giullian -55:53 - in 2009

12K DIVISION: MALE 17 & UNDER

NAME TIME
NO ENTRIES ---------

12K DIVISION: FEMALE 17 & UNDER

NAME TIME
NO ENTRIES -----------

12K DIVISION: MALE 19 - 24

NAME TIME
Mark Whittemore 47:21
Mike Haven 56:42
Rocco Gutierrez 1:03.54

12K DIVISION: FEMALE 19 - 24

NAME TIME
Ashley Davis 1:12.09

12K DIVISION: MALE 25 - 29

NAME TIME
Matt O'Reilly 52:17
Blake Neuman 1:01.02

12K DIVISION: FEMALE 25 - 29

NAME TIME
Lauren Adams 1:08.58

12K DIVISION: MALE 30 - 34

NAME TIME
John Banker 45:12
Juan Pablo 54:53

12K DIVISION: FEMALE 30 - 34

NAME TIME
Mina Fazelalavi 1:02.10
Maren Santelli 1:18.55
Nicole Breritenstein 1:23.24

12K DIVISION: MALE 35 - 39

NAME TIME
David Zabel 1:03.53
Ryan Hartman 1:05.10

12K DIVISION: FEMALE 35 - 39

NAME TIME
Courtnee Winfrey 1:20.50
Amanda Reichard 1:29.53

12K DIVISION: MALE 40 - 44

NAME TIME
Dale Peppmeir 1:00.13
David Gundy 1:03.36

12K DIVISION: FEMALE 40 - 44

NAME TIME
Ellen Jensen 1:05.00
Kelly Gilbert 1:09.22
Amy Gorard 1:14.41
Donna Myers 1:12.21

12K DIVISION: MALE 45 - 49

NAME TIME
Jeff Davis 51:53
Mike Zabel 53:46
Brad Kempf 58:07
Steve Rockers 1:03.42
Dan Dunbar 1:07.59
Rick Kempf 1:11.24

12K DIVISION: FEMALE 45 - 49

NAME TIME
Cindy Cameron 50:22
Deborah Galbraith 1:06.57
Susie Mercer 1:09.07

12K DIVISION: MALE 50 - 54

NAME TIME
Brian Dordorph 48:23

12K DIVISION: FEMALE 50 - 54

NAME TIME
Mary Bennett 1:10.35

12K DIVISION: MALE 55 - 59

NAME TIME
NO ENTRIES -----------

12K DIVISION: FEMALE 55 - 59

NAME TIME
NO ENTRIES ------------

12K DIVISION: MALE 60 - 64

NAME TIME
Ken Johnson 54:25
Ronald Francisco 1:09.01
Kerry Wolfington 1:20.50

12K DIVISION: FEMALE 60 - 64

NAME TIME
Dianne Otte 1:20.47

DIVISION: MALE 65 - 69

NAME TIME
Michael Johnson 1:29.53
Doald Whitemore 1:37.11

DIVISION: FEMALE 65 - 69

NAME TIME
NO ENTRIES ---------------

DIVISION: MALE 70+

NAME TIME
NO ENTRIES ---------------

DIVISION: FEMALE 70+

NAME TIME
NO ENTRIES ---------------



Share this page

  • Facebook
  • Twitter
  • E-mail